Şehirler Arası Evden Eve Nakliyat

Nakliyat sektörü insanlık tarihi kadar eskiye gider. Paranın icadı ile birlikte bu mübadele yöntemi değişime uğramış ve her sektör gibi nakliyat sektörü de parasal faaliyetler üzerinden değişimini sürdürmüş ve uzun bir değişimsel yolculuk sonrası günümüz modern nakliyat yapısına kavuşmuştur.

Kuşkusuz evden eve nakliyat sektörü ciddi bir meslektir. Dikkat, itina, dürüstlük gibi kavramların çok öne çıktığı hassas bir sektörel yapıya sahiptir. Uluslararası, şehirlerarası ve şehir içi taşımacılık olarak kategorik bir tasnife gidilmiştir. Küreselleşen ekonomi ile evden eve nakliyat hem yurt dışı hem de yurt içinde ciddi gelişmeler göstermiş ve bilgisayar destekli olarak devam etmektedir.

Evden eve nakliyat sadece ticari malların taşınmasını kapsamaz. Aynı zamanda ev ya da ofis taşınması gibi eşyaların taşınmasını da içerir. Şehirlerarası nakliyat açısından ülkemiz oturmuş bir altyapıya sahiptir. Sosyal hayatımızı yakından ilgilendiren nakliyat ile ilgili Ticaret Kanununda da ilgili maddeler vardır.

Kanunun ilgili maddelerinde; navlun taşımacılık, sözleşme konularına değinilmiş ve nakliyatın genel bir profili çizilmiştir. 4925 sayılı kanunda taşımacılık kısaca şöyle tanımlanır: Eşyanın tesliminden hedef noktaya araç vasıtasıyla götürülmesidir. Taşıyan kişi ise nakliye yetki belgesi olan ve bu belgenin izin verdiği tüm imkanları kullanarak bir bedel karşılığı taşımacılığı üstlenen kişidir. Bu kanun maddesindeki taşıma ve taşımacı tanımlaması şehir içi, şehirlerarası ve uluslararası nitelikteki tüm nakliyatlar için geçerlidir.

Evden eve nakliyat ise herhangi bir ilçeye uzaklık mesafesine bakılmadan yapılan taşımacılıktır. Taşımaya konu olan materyaller ticari değer taşıyan ürünler olabildiği gibi satışa konu olmayacak materyaller de olabilir. Bir sözleşme gereğince ücret karşılığında nakliye araçlarıyla eşyalar hedef noktaya taşınır.